energia hatékonyság, pályázatkészítés, tervezés , kivitelezés

HT General Bau- Zöld Karbon
KÖZPONT
.....hagyományos, és iparosított épületek, társasházak szakszerű felújítása,pályázat, hitel, befektetési üzleti terv készítése, sikerdíj alapon utó - finanszírozással, rejtett költségek nélkül,10-25 % önerő előfinanszírozással.........
Iparosított, és hagyományos Társasházak közösségi felújítása
2009-2030.
Kovács Kálmán István : 20 512 22 58
KONCEPCIÓ
2. ÖSSZEFOGLALÓ
Csoportunk tagjai azért hozták létre a fejlesztő központot, hogy az energetikai szempontból elavult, korszerűtlen magyarországi épületek rehabilitációjával, egy még szinte érintetlen piaci lehetőséget aknázzanak ki és egyben választ adjanak napjaink egyik legnagyobb kihívására, az energia optimális felhasználására.
Projektjeink során a szerződött lakóközösségekkel olyan hosszú távú 7-15 éves együttműködést alakítunk ki, amely keretén belül energetikai fejlesztésekkel (a fűtési rendszerük korszerűsítésével, majd az épület egyéb fejlesztésével (nyílászáró csere, utólagos hőszigetelés stb..) mérhető energia megtakarítást érnek el. A beruházások lakossági önerő nélkül valósulnak meg, a havi átalánydíjak megállapításánál is figyelembe veszik, hogy a lakók addig terhei ne nőjenek.
Csoport egy olyan konstrukciót alkalmaz, amely megkíméli az érintett háztartásokat a felmerülő költségektől. Az un. ESCO (Energy Saving Company) vagy harmadik feles finanszírozású projektek lényege, hogy az elért energia megtakarítás fedezi a beruházási és üzemben tartási költségeket.
A projektek során a Csoport vállalja a épületenergetikai fejlesztések előkészítését, finanszírozását, közreműködik a kivitelezésben, és a megvalósult beruházás adott ideig történő üzemeltetését is elvégzi. A beruházás megtérülését pedig az elért fejlesztés során keletkezett energia megtakarításból fedezi, továbbá figyelemmel kíséri a pályázati lehetőségeket, továbbá karbon credit, és EKR értékesítés közbeiktatásával többletforrást irányt be a projektbe, ezzel csökkentve a lakosság pénzügyi terheit, és csökkentve a tervezet futamidő mértékét.
Csoport eddigi tapasztalatai
Tapasztalatunk szerint a megkeresett budapesti lakóközösségek 60%-a, míg a vidéki lakóközösségek majdnem 100 %-a fogadta szívesen a lehetőséget.
Csoport pályázat írói az elmúlt években több mint 1,5 milliárd forint nagyságrendű pályázatot adtak be, és 1 milliárd forint nagyságrendű pályázati bonyolítást, és felülvizsgálatot végez, valamint 200 millió forint befektetői tőkét mozdított meg.
Csoport küldetése
Csoport az
elmúlt évek alatt sikerrel kidolgozta üzleti rendszerét kiépítette a
kapcsolatait és csoportként együttműködve minden energetikában érintett
területről olyan partnereket tudhat maga mellett, amelyek az adott piacon jó
hírnévnek örvendenek és elismerte
Ágazati áttekintés
Piaci helyzet
Mértékadó felmérések szerint a mintegy 3,5 milliós magyar lakásállományból 3 milliónak kedvezőtlenek az energetikai tulajdonságai, azaz az összes lakás 85%-a pazarlóan gazdálkodik az energiával. Az energiapazarlás mértéke lakástípusonként változó, és természetesen függ az épület korától, az esetleges felújítás időpontjától is, de a pazarlás szempontjából mindenképpen élen járnak az iparosított technológiával készült épületek, a panelházak. A lakóépületek energetikai felújításának kapcsolatos problémakör rendkívül összetett. Az épületek rossz műszaki állapota, a magas fenntartási és üzemeltetési költségek, az épületszerkezetek kedvezőtlen hőtechnikai tulajdonságai, a fűtési rendszer lakásonkénti önálló szabályozásának, és mérésének hiánya, az épületek környezetének sok esetben leromlott állapota, a jelentkező társadalmi‐szociológiai problémák mind‐mind egymással is összefüggnek.
A kivitelezéskor még elfogadható színvonalú hőszigetelés, és nyílászárók a mai kor követelményeinek már nem felelnek meg, amellett állapotuk sokat romlott az elmúlt évtizedek alatt. Az alacsony energia-hatékonyság pedig nem csak – és sokak számára nem is elsősorban - a környezetvédelem miatt fontos, de jelentős anyagi terheket is ró a házak tulajdonosaira, lakóira. Budapesti panelházak 99 %-a távfűtéses rendszerrel üzemel. Az energia árak az elmúlt évek alatt is jelentősen emelkedett, a fűtési rendszerek átlagéletkorát, és hatásfokát figyelembe véve, pedig jelentős megtakarítási potenciálok rejlenek a korszerűsítésükben.
A piac
jelenlegi állapota
Épületek beszabályozását (strangszabályzók 49%
thermosztatikus szelepek 53%) a fűtés rendszer alapját adó kazánt vagy
hőközpontot pedig csupán a közösségek 16% a cserélte
Főtáv Zrt megvalósításában ÖKO program keretében fejlesztett épületeknél a fent említett szabályozhatóvá és mérhetővé tétel történt meg a kimutatásaik szerint csupán ezzel az aránylag kis költségigényű beruházással jelentős megtakarítás érhető el. (budapesti átlag 2011-2012 ben 18,7 %) Mégis az épületek több mint 45% nem esett még át a korszerűsítésen.
A panelházak tehát felújítás, korszerűsítés után kiáltanak, ez viszont pénzbe kerül, amit a lakóközösség gyakran nem tud előteremteni. A közelmúlt panelházak felújítását támogató programjai sokat segítettek, de a panelházak többsége sajnos nem részesült támogatásban, emellett ezek a programok ritkán biztosítanak a teljes felújítási költség 50%- ánál több forrást, vagyis a fennmaradó hányadot még mindig elő kell-kellett teremteni.
Gazdasági változások
A jelenlegi állami támogatási rendszer forrás hiány miatt nem tud a panelprogram kapcsán megfelelő pályázatot biztosítani. 2009.-ben meghirdetett Zöld Beruházási Rendszer, Klímabarát Otthon Panel Alprogram volt az utolsó pályázati rendszer, amelyen lakóközösségek indulhattak.
Az önkormányzati
szerepvállalás is egyre kisebb szerepet kap, látva az önkormányzatok szökős
anyagi helyzetét
Ennek az
általános problémának az a látható következménye, hogy a közösségeknek új
megoldási lehetőségek után kell nézniük.
Az új megoldás
valójában egy az intézményi szférában régóta jelenlévő üzleti modell
integrálását jelenti. Pontosabban a klasszikus ESCO beruházás egy változatának
megjelenését a lakóközösségek életében.
Megvalósíthatóság
Legyen szó bármely felújítási elemről, akár nyílászáró csere, akár hőszigetelés, az első lépés mindenképpen az adott ingatlan általános műszaki állapotának rehabilitációja, mert az épület hatékony energetikai működésének alapja az épület érhálózatának hatékony működése.
Adott épület függőleges, vízszintes,csőhálózata, elektromos hálózata, szellőzőképessége, annak hiánya, vagy túlzott mértéke, az adott fűtési rendszer ( lásd hőközpont, gázkazán ) kora, és hatékonysága pontosan meghatározza az épület korszerűsítés után várható hatékonyságát, tehát nagy pontossággal állítható fel egy megtakarítási program, mely múltbéli fogyasztás, és a várható felújítás követő csökkentett fogyasztás különbözetét mutatja meg.
Közösségek pénzügyi hátterét döntően a saját pótbefizetések által elért fejlesztési alapok jelentik,a fenti forrás mellett vagy piaci alapú banki finanszírozás, vagy állami támogatás, vagy ezek hiányában Úniós forrás szükséges.
A Társasházak fejlesztése során csökken a konkrét energia felhasználás, azaz csökken a társasház pénzügyi terhe, továbbá a társasház ÖKO lábnyoma jelentős fejlődést mutat, valamit a fűtéshez használt földgáz, és vagy villamos áram igény is jelentősen csökken, így ezen fejlesztések jelentősen hozzájárulhatnak az Magyarország energia hatékonysági programjaihoz.
Piaci trendek
CSOPORTUNK az iparágban található trendekkel összhangban a fenti problémákra kínál megoldást. Üzemeltetési rendszerében optimalizálja az energia hatékonyságot, megtérülési időt, befektetett tőkét, ugyanakkor a maximalizálja a profitot.
Piacon már jelenlévő szereplők
A piacon már
jelenlévő szereplők a cég sikeres működését nem veszélyeztetik, a lakóközösségekre specializálódott cégek száma
alacsony, és csak néhány rendelkezik valójában üzemeltetett épülettel. Ezek
mindegyike állami pályázati forrásból tudott részben vagy egészben
megújulni. A jelenlévő cégek többsége az
önkormányzati, és intézményi fejlesztésekben érdekelt, míg ez a terület
lefedett, addig a lakóssági terület ESCO szempontból gyakorlatilag érintetlen.
Az üzemeltettet épületek száma nem éri el a teljes piac 0,02%-át.
A lakossági piacon található hőtermelésben érdekelt ESCO cégek (DALKIA, COTHEC, E STAR) szinte minden esetben a rendszerűk primer oldalát fejlesztik, a szekunder lakossági oldalt már nem. Ők a hő előállításában és mennyiségi értékesítésében érdekeltek.
Termékek, szolgáltatások
CSOPORTUNK által
kínált szolgáltatás fő jellemzője hogy a lakóközösségek számára egy olyan
korszerűsítési rendszert kínál, amely megkíméli a háztartásokat a felmerülő
költségektől, a kimondottan energia megtakarítást célzó beruházást teljes
egészében a fejlesztő cég finanszírozza és a létrejött beruházás egyes elemeit
(pl hőközpont) szerződésben rögzített ideig üzemelteti. A fejlesztés és üzemeltetés
során elért energia megtakarításból fedezi a beruházási és üzemben tartási
költségeket.
Motiváció
A konstrukció előnye, hogy míg az egyszerűbb energetikai projektekben a kivitelező által előzetesen becsült megtakarításra semmiféle garancia nincs, addig a Csoportunk a beruházás tervezése és működtetése során érdekelt a minél jobb műszaki megoldásokban, és az ígért energiahatékonyság elérésében.
Üzemeltetés, karbantartás
Az üzemeltetési időszak alatt maradéktalanul csoportunk vállalja a beépített rendszerek karbantartását és javítását vagyis "üzemeltetését". Ehhez szakképzett személyzetet biztosítanak. Ugyanakkor a beépített eszközök garancia ideje meghaladja az üzemeltetési időszak tartamát. Ezért a cég teljes körű garanciát nyújt az üzemeltetett berendezésekre. Éjjel-nappal működő call-center fogadja a beérkező hívásokat. A távfelügyeleti rendszernek köszönhetően, újabb minőségi szolgáltatás lép életbe, amely az esetlegesen előforduló hőközponti meghibásodásokra történő reagálásban lesz tapasztalható. A cég előbb fog értesülni a rendszer meghibásodásáról, mint ahogy azt a fogyasztó érzékelné a fűtésében. Ez akár azt is jelentheti, hogy mire a lakásban érzékelhetővé válna a hőmérsékletcsökkenés, addigra a hiba kijavításra kerül.
Csoport szolgáltatásainak többletértéke
Összefoglalva elmondható, hogy a Csoport szolgáltatásai a lakóközösségek számára többletértékkel bírnak, hiszen önerő nélkül újulhat meg lakóépületük, nem csak korszerűbb energia hatékony rendszerek kerülnek beépítésre, az ingatlanok piaci értéke is jelentősen nő.
A szolgáltatás a piaci vetélytársakhoz képest felül van pozícionálva. Egyben szolgáltatásában is jelentősen eltér, az elszámolási rendszerben (egyedi elszámolás a kollektív kezesség vállalással szemben) a mérő rendszerében (akár 15 percenként valós képet kapnak az energia felhasználásáról) Valamint fokozatosan valósítjuk meg a fejlesztéseket, akár állami támogatás nélkül is.

[1] Forrás: ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft Pályázati Információk 2010 alapján.Szűcs Dénes Diploma munkájából: Panel épületek energetikai megtakarítását célzó felújításainak hatása.